Ahjuküpsis rohumaa veise lihast

Autor: Joel Ostrat
Allikas: Terevisioon | Avaldatud: 28.03.2012 13:49

Roastbeef ehk ahjuküpsis
 

Kuidas liha ahjus küpsetamiseks või praadimiseks ette valmistada?

Kuna rohumaal kasvanud veise lihas on vähem vett ning rohkem maitseid, siis on soovitatav soola marinaadides mitte kasutada. Sool teeb liha sitkemaks ja vähendab liha naturaalseid maitseid.

Enne liha valmistamist tuleb seda hoida toatemperatuuril, sest külmkapist võetud liha küpsetades jääb see sitkeks.

Veiseliha võib marineerida, kui selleks kasutada sobilikke ja rohumaaveise liha maitseid esile toovaid koostisosi. Rohumaaveise liha marineerimiseks ei sobi kasutada happelisi marinaade (näiteks vein, äädikas ja sidrun teevad liha sitkemaks), samas õli baasil marinaadid mõjuvad lihale pehmendavalt.

Määri lihatükid õliga ning hoia tunnike toatemperatuuril või üleöö külmikus. Kui soovid külmiku vahele jätta, siis hoia tükke lihtsalt paar tundi toatemperatuuril õlipõhises marinaadis. Õli peab olema filtreerimata ja külmpressitud (näiteks neitsioliiviõli märkega extra virgin).


Traditsiooniline
rohumaaveise rostbiif - ahjuküpsis

Rohumaaveiseliha ahjus küpsetamine on üks parimaid viise nautida selle õrnust ja maitset.

Ahjus küpsetamiseks sobivad veise tagaosa tükid: pähkeltükk, välistükisilm, aga ka sisetükk ja küljetükk

Kuigi ahjus küpsetamine on üks lihtsamaid veiseliha valmistamise viise, on siiski mõningad reeglid, millest traditsioonilise rohumaaveise ahjuprae juures kinni pidada.

Reegel 1:

marineeri või pruunista tervet lihatükki pannil. Marineerimise reegleid vaata eespoolt. Parim viis veiseliha pruunistada on kasutada malmpanni. Rohumaaveise puhul ei pea kasutama kõrgeid temperatuure.


Reegel 2:

Ära pane kunagi liha otse külmkapist kuuma ahju, lase tal seista tunnike toatemperatuuril. Liha tõstmine külmkapist otse kuuma ahju või pannile teeb liha sitkemaks.

Reegel 3:

Kõige parem on kasutada emailitud ahjupanni, kõige lihtsam on kasutada ahjuplaate. Aseta ahjuplaat lihaga alati altpoolt teise vahesse.

Reegel 4:

Kasuta kõrgelt temperatuurilt madalale temperatuurile laskumise meetodit. Traditsiooniliselt on liha ikka tulel küpsetatud, seega liha küpsemise edenedes tuli vaibus ja temperatuur langes. Kõrge temperatuur annab maitsva kooriku ning langev temperatuur õrna ja maitsva prae.

Reegel 5:

Kasta liha küpsetamise ajal ahjuplaadile kogunenud lihamahladega

Reegel 6:

Lõika ahjupraad tükkideks ristikiudu.

Liha pruunistamine pannil

Tõsta liha toatemperatuurile. Sulata või paksupõhjalisel malmpannil. Kui või hakkab juba kergelt suitsema, siis pruunista liha kõikidelt külgedelt, keera vastavalt vajadusele ehk siis enne, kui liha panni külge kinni jääb. Tõsta liha taldrikule ja jäta jahtuma. Kui liha on jahtunud, siis pane üheks ööks külmkappi või hoia paar tunnikest toatemperatuuril, enne kui ta ahju paned. Eelpruunistatud liha valmib kuni poole võrra kiiremini kui marineeritud liha.

 

Rohumaaveise valmidusastmed

Et teada, kas ahjupraad on valmis, tuleb kasutada lihatermomeetrit.

toores: 45–49

keskmiselt toores: 49–54

keskmine: 55–60

küps: 60 ja enam

Keskmine hinne:
Sinu hinne: